x
El Bagajında Neler Taşıyabilirim?
19.03.2021

El Bagajında Neler Taşıyabilirim?

Uluslararası Havacılık Mevzuatı’nda gerçekleştirilen düzenlemelerle birlikte el bagajında taşınabilecek eşyalar belirlenmiştir. Taşınmasına izin verilen eşyaların ise çok sıkı bir şekilde denetlendiği asla unutulmamalıdır. Havalimanlarındaki güvenlik noktalarında el bagajındaki eşyalar denetlendikten sonra uygunsuz durumlarda bu eşyaları vermek istemeyen yolcularla görevliler arasında ciddi problemler meydana gelebilir. Bunun için uçuş öncesinde mutlaka el bagajında taşınabilecek eşyalar listesine göz atmalısınız.

 

Sıvılar

 

Havalimanı güvenliği sıvılar konusunda oldukça hassastır. İçeceklerden suya, meyve suyundan parfüme, nemlendiricilerden şuruplara ve hatta losyonlara kadar birçok farklı türdeki ürün sıvı kategorisinde değerlendirilir. Havalimanı dışından getirilmiş olan içecekler ve meyve suları uçağa kabul edilmez. Fakat son güvenlik noktasından son satın aldığınız içeceklerle uçağa binebilmeniz mümkündür.

 

Parfüm ve krem konusunda en fazla 100 ml olmak şartıyla ayrı bir poşet içerisinde taşırsanız izin verilir. 100 ml’yi geçen ürünler ise doğrudan çöpe gönderilir.

 

Yiyecekler

 

Sıvı kategorisine alınmayan yiyecekleri el bagajı ile uçağa sokabilmeniz mümkündür. Fakat salça ve şalgam suyu türevi yiyecek ve içecekler patlama, kokma, dağılma ve akma gibi durumlardan dolayı riskli olarak ele alınır. Bebek mamaları ise özel kategorilerdedir. Makul ölçülerde olmak şartıyla bu tür gıdalar uçağa alınabilir.

 

Sigara ve Çakmak

 

El bagajında yolcular diledikleri zaman bir adet çakmak ve sigara taşıyabilirler. Fakat yurt dışı seyahatlerinde çantanızda taşıdığınız sigara paketi sayısının gümrük mevzuatlarına uygun olması gerekir. Elektrik sigaraların el bagajında taşınmasına izin verilir. Ancak patlama riski ibaresi olan nikotin likitlerinin kargo kısmına verilmesi gereklidir.

 

Havayolu şirketlerinin el bagajı konusunda farklı uygulamaları olduğundan dolayı ağırlık, yükseklik, genişlik ve hacim gibi özel ayrıntıların araştırılması ve yolculuk esnasında öğrenilmesi daha doğrudur.

 

El Bagajında Neler Taşınamaz?

 

Sevdiklerinize hoş kokulu parfümler aldıysanız biraz dikkatli olmanızda fayda var. Eğer 20x20 cm büyüklüğündeki saydam poşetinize hepsi kolayca görülebilecek biçimde girmiyorsa, şişelerin 100 ml’den küçük olsa dahi yanınıza alamazsınız.

 

Taşımanız gereken büyük boyuta sahip şurup kutunuz da havaalanı yetkilileri tarafından önceden tespit edilmediyse yanınıza giremez. Şurup gibi ve ilaç gibi maddelerin yetkili kişilere önceden bildirilmesi ve bu konuda izin alınması gerekir.

 

Kendinize ya da yolculara zarar verebileceğiniz bir maddenin yanınıza gelebilmesi mümkün değildir. El bagajında yalnızca 1 adet çakmak taşıma  hakkınız vardır.

 

Tatilinizi ya da seyahatinizi yaz ayları yerine sonbahar veya kış aylarında yapmak istiyorsanız şemsiyeye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Yağmur yağma ihtimalinin yüksek olduğu bu aylarda yanınıza alabileceğiniz şemsiyeler için bazı kurallar geçerlidir.

 

Baston şemsiyeler gibi sivri uçlu tasarıma sahip olan modeller, birçok havayolu şirketinin kabinde taşınmasını yasakladığı eşyalar listesindedir. Bu sebeple, şemsiyenizi yanınıza almak istiyorsanız bu konuda da önceden detaylı bir bilgi almanız gerekebilir.

 

Saç düzleştiricisi, kimyasal ve toksin maddeler içeren eşyalar, lityum iyon pil ve lityum metal pil içerikli ürünler, golf takımı, kayak takımı, paten, raket ve benzeri spor ekipmanları kabin bagajlarınıza dahil değildir. Aynı zamanda kamp gazı, sprey tarzı gazların herhangi birini el bagajı olarak yanınıza alamaz veya kabin boy valizin içerisine sokamazsınız.

 

İlaçlar için mutlaka reçete olmalıdır ve rapor sahibi olunmalıdır. Aynı zamanda ilaçların ambalajlara sahip olması gibi bir kural da mevcuttur. Bu kuralları yerine getirmeden ilaçlarınızı uçağa sokabilmeniz mümkün değildir. Makas, tıraş bıçağı, jilet ve iğne gibi kesici aletlerin hiçbirisi el bagajına dahil edilemez. Malzemelerin listesi genel olarak tüm havayolu şirketleri için aynı sayılır.

Blog Son Eklenenler
OX Luggage Factory
Turkey's Suitcase - Luggage Factory
Devamını Oku
29.06.2021
Laptop Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop çantası alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Devamını Oku
23.06.2021
Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır?
Binlerce cüzdan arasından istediğiniz gibi hakiki deri cüzdanları nasıl ayırt edebileceğinize dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
21.06.2021
Deri Cüzdan Seçiminin Püf Noktaları
Deri cüzdan seçiminin püf noktaları ve deri cüzdan seçerken değerlendirmemiz gereken kriterler gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
16.06.2021
YHT Bagaj Kuralları Nelerdir?
YHT seyahatlerinde bagaj kuralları nelerdir, trende evcil hayvan taşınabilir mi gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
14.06.2021
Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?
Seyahate çıkarken çantamızı nasıl hazırlarız ve çanta hazırlarken liste yapma, kıyafetleri gözden geçirme gibi aşamalar hakkında merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Devamını Oku
09.06.2021
Sırt Çantası Nasıl Yıkanır?
Sırt çantası nasıl temizlenir ve yıkanır gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
07.06.2021
Plaj Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?
Plaj çantası hazırlarken içinde neler olmasına dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
31.05.2021
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.