x
Valizimin şifresini unuttum ?
10.08.2020

Valizimin şifresini unuttum ?

Valizinizin şifresini unuttuysanız hemen panik yapmanıza gerek yok. İlk etapta şifrenizi hatırlayabilmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Doğum günü, evlilik yıldönümü, sevdiğiniz takımın kuruluş yılı gibi numaraları deneyebilirsiniz. Çoğunlukla kısa süre sonra şifreniz aklına gelecektir. Fakat mekanik bir sıkışma da bu probleme eşlik ediyorsa işiniz biraz daha zorlaşabilir.

Boşluklardan Yararlanma Tekniği

Çoğu valizde standart bir mekanizma vardır. Üç adet mini diski hemen görebilirsiniz. Bu diskler küçük dişleri sayesinde döndürülebilen disklerdir. Üst kısımlarında ise rakamlar bulunur. Minik disklerin her birinin altında gözle çok rahat görülmeyecek kadar ufak boşluklar vardır. Bu minik boşluklar doğru rakamın altında yer alır. Çok ufak olmaları sebebiyle bir ışık yardımı ile görülebilir.

Doğru bir ışık kaynağı yardımıyla diskleri çevirmeye başlayabilirsiniz. Her bir diski çevirdiğiniz zaman alttaki ufak boşlukları görebilirsiniz. Bazı bavullarda bu boşluklar disklerin altında bulunur. Kimi zaman kilit gövdesinden farklı metal renge de sahip olabilir. Tüm rakamlarda boşlukları yakaladıysanız sonuca yaklaştınız demektir. Her bir ufak rakam diskinin altındaki boşluğu yakaladığınız zaman bu diski doğru sıralamaya getirdiğiniz anlamına gelir. Ancak sıralamanın en önde yer alması gerekir.

Disklerin altındaki rakamları bulunca hepsini bir sağa kaydırmalısınız. Önceki diskin herhangi bir yönünde şifreyi buluyorsanız yavaştan değiştirerek ve öne doğru getirerek valizi açabilirsiniz.

Şifreyi Unutmamak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Valiz gibi sürekli ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalarda diğer eşyalarınızda kullandığınız şifreleri tercih edebilirsiniz. Belirli yerlerde aynı şifreleri kullanmanız kafa karışıklığını ortadan kaldırır. Örneğin, valiz şifrenizi ATM kartınızın şifresiyle aynı yapabilirsiniz.

Şifrenizi oluşturduktan sonra bir yere mutlaka not almalısınız. Aynı sorunu tekrar yaşamamak adına şifrenizi cüzdanınızda tutabileceğiniz ufak bir kağıda veya telefonunuzun notlar kısmına not alabilirsiniz.

Eğer tek başınıza seyahat etmiyorsanız, ailenize ait valizlerin şifrelerini aynı yapabilirsiniz. Böylelikle her bir valiz için tek tek ayrı bir şifre hatırlamanıza gerek kalmaz.

ABD Seyahatlerine Dikkat!

Valizinizi kilitlemeniz her zaman son derce önemlidir. Ancak ABD seyahati düşünüyorsanız, kilidinizin zarar görmemesi için valizin şifresini açmanız gerekebilir. ABD’de sınır güvenliği valizinizi kontrol etme amaçlı olarak açabilir. Rastgele kontroller yaparak size ufak notlar bırakabilirler. Bu sebeple, ABD seyahatlerinizde valizinizi kilitlememeniz tavsiye edilir. Hava alanında valizi teslim aldıktan sonra kilidi yeniden aktif edebilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerle kilidi açamadıysanız bir çantacıya götürmek ya da yetkili bir bayide valizi açtırmanız gerekebilir. Bu tür durumlarda büyük sorunlar yaşamamak için sizin için değerli ve aciliyeti olan eşyalarınızı el bagajınıza almayı deneyebilirsiniz.

Valiz Kilidi Nasıl Sıfırlanır?

Şifrenizi biliyor ve yeni bir şifre oluşturmak istiyorsanız, sıfırlama düğmeli olan modellerde bu özellikten yararlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle kilidi açmalısınız. Doğru şifre kombinasyonunu ayarladıktan ve kilidi açtıktan sonra genellikle kilidin yan ve alt kısmındaki sıfırlama düğmesine basabilirsiniz. Sıfırlama düğmesine bastığınız zaman kilidin yeni şifresini belirleyebilirsiniz. Düğmeyi bıraktıktan sonra kilidiniz sıfırlanmış ve yeni şifresine kavuşmuş olur.

Mandallı kilitli modeller kullanıyorsanız, mandalı kaydırarak şifre sıfırlama konumuna getirmelisiniz. Şifreyi değiştirmek için mandalın ayar konumunda olmasına özen göstermelisiniz. Bunun için genel olarak mandalı ikinci konuma getirmeniz gerekir. Yeni şifreyi kilide girdikten sonra kilidi kapatabilirsiniz.

Asmalı kilitlerin şifresini değiştirebilmek için kilit kancasını açmalı ve kancayı 90 derece çevirip aşağıya bastırmalısınız. Eğer kilidin rakam çarkları bulunuyorsa kancayı bastırmaya devam ederken yeni şifrenizi girebilirsiniz. Tek büyük bir düğme varsa yeni şifrenizi bu düğmeyle girebilirsiniz. 

Blog Son Eklenenler
OX Luggage Factory
Turkey's Suitcase - Luggage Factory
Devamını Oku
29.06.2021
Laptop Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop çantası alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Devamını Oku
23.06.2021
Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır?
Binlerce cüzdan arasından istediğiniz gibi hakiki deri cüzdanları nasıl ayırt edebileceğinize dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
21.06.2021
Deri Cüzdan Seçiminin Püf Noktaları
Deri cüzdan seçiminin püf noktaları ve deri cüzdan seçerken değerlendirmemiz gereken kriterler gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
16.06.2021
YHT Bagaj Kuralları Nelerdir?
YHT seyahatlerinde bagaj kuralları nelerdir, trende evcil hayvan taşınabilir mi gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
14.06.2021
Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?
Seyahate çıkarken çantamızı nasıl hazırlarız ve çanta hazırlarken liste yapma, kıyafetleri gözden geçirme gibi aşamalar hakkında merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Devamını Oku
09.06.2021
Sırt Çantası Nasıl Yıkanır?
Sırt çantası nasıl temizlenir ve yıkanır gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
07.06.2021
Plaj Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?
Plaj çantası hazırlarken içinde neler olmasına dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
31.05.2021
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.