x
Deri Cüzdan Bakımı Nasıl Yapılır?
17.05.2021
Faydalı Bilgiler

Deri Cüzdan Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüksek kalitede tasarlanan deri cüzdanlar kullanıldıkları süre boyunca güzelleşmeye devam eder ve kendilerine özel dokularını ortaya çıkarmaya başlar. Eskidikçe değeri artan deri cüzdanların bakımının doğru şekilde yapılması ise kullanım ömrünü uzatırken sağlamlığını da korur.

 

Lekelere Karşı Önlem

 

Derinin doğallığını koruyabilmek için lekelere karşı korunması gerekir. Örneğin, kot pantolon giyiyorsanız ve arka cebinizde deri cüzdan taşıyorsanız bir süre sonra pantolonun rengi cüzdana geçebilir. Bu tarz durumlara karşı önlem almanız doğru bir kullanım açısından son derece önemlidir.

 

Islaklık

 

Cüzdanınız ıslandıysa içerisini boşalttıktan sonra oda sıcaklığında kurumaya bırakabilirsiniz. Kurutma işlemi için saç kurutma makinesi veya fön makinesi kullanmamalısınız. Hızlıca kuruyan derinin kimyasal yapısı bu aletler kullanıldığı zaman değişir ve lifleri sertleşmeye başlar.

 

Kuruluk

 

Zaman içerisinde deri yağını kaybeder ve lifleri kurur. Bu durum sonucunda çatlamalar ortaya çıkabilir. Aşırı kuru olan deri cüzdanın kullanım ömrü de düşer. Bu durumu önleyebilmek için düzenli aralıklarla balmumu içeren wax’ları kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca temiz ve renksiz el kremlerini de kullanabilirsiniz. Ufak bir süngere az miktarda krem sürerek bunu deri cüzdana dairesel hareketler ile yedirebilirsiniz.

 

Çizik ve Kirler

 

Ağır lekeler söz konusuysa sirke ya da Arap sabununu kullanabilirsiniz. Sirke ve Arap sabununu karıştırdıktan sonra bir beze ufak bir miktar yedirebilir ve deri cüzdana ovalayarak uygulayabilirsiniz. Daha sonra kalıntılardan kurtulmak için nemli ve pamuklu bir bezle silebilirsiniz. Islak mendil kullanmaktan ise uzak durmalısınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra deriyi bakım kremleriyle yağlayarak beslemeyi deneyebilirsiniz.

 

Deri Cüzdan Bakımı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Deri ürünleri temizledikten sonra tamamen kuruladığınızdan emin olmalısınız. Bunun için bez kullanmak yerine doğal bir şekilde kurumasını sağlamalısınız. Sonuçları görebilmek için önce ufak bir alan üzerinde çalışabilirsiniz. Eğer kötü sonuçların ortaya çıkacağının sinyalini alıyorsanız hemen müdahale ederek o bölgeyi durulamayı deneyebilirsiniz.

 

Kremden parmağınıza ya da bir beze az miktarlarda alarak başlamalısınız. Parmaklarınızı kullanarak deriye masaj yapabilir ve kremi iyice yedirebilirsiniz. Temiz bir bez ile hafifçe ovalamakta deri cüzdanın temizliği için uygundur.

 

Doğal deriler üzerinde koyu bir ton meydana gelmesi normaldir. 24 saat içerisinde deri tamamen kurur ve üzerindeki bu izler de kaybolmaya başlar. Bakım yöntemlerini ortalama 6 ile 9 ayda bir tekrar etmeniz gerekir. Düzenli bakım yapmanız cüzdanın formunu koruyabilmesi açısından son derece önemlidir.

 

Havalandırma

 

Kullanılmayan cüzdanları saklayacağınız zaman plastik poşete sarmak gibi yöntemlerden uzak durmalısınız. Deri, insan cildine benzer. Hava almaya ihtiyacı olur. Kapalı ve havasız yerlerde kaldıkları zaman deri üzerinde bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmalar kolay kolay giderilebilecek yapıda değildir.

 

Deriler esnek yapıdadır. Doğaları gereği çok fazla esnerler ve geriye dönüşleri yoktur. Cüzdanınızın iç hacminin alabileceğinden daha fazlasını içerisine koyarsanız esneme başlar. Bu esneme bir süre sonra deforme olmaya kadar ilerler. Doğru miktardaki kart ve nakit taşımak son derece önemlidir. Cüzdanı gereksiz şekilde doldurmanız geriye dönüşü olmayan sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

 

Cüzdanınızda kart, kimlik ve para dışında farklı parçalar taşımamalısınız. Özellikle delici ve kesici özelliklere sahip olan araç ve gereçleri asla cüzdanınıza yerleştirmemelisiniz. Deri, zarar aldıktan sonar kolay kolay onarılamayacak bir yapıya sahiptir. Kullanıma bağlı olabilecek orunları ortadan kaldırabilmek adına bu adımlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca bakımını periyodik aralıklarla doğru bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede ilk günkü gibi kullanabileceğiniz özel deri cüzdanlara sahip olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.