x
Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır?
21.06.2021
Faydalı Bilgiler

Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır?

Gerçek deriden yapılan ürünler bazı detaylara bakılarak diğerleri arasından kolayca sıyrılabilmektedir. Günümüzde deriye benzeyen çok fazla materyal piyasada bulunabildiği için hakiki deri cüzdanları ayırt edebilmek için detaylara yoğunlaşmanız gerekir.

 

Eğer hakiki deri cüzdan satın almak istiyorsanız ilk önce ürünün açıklamasına göz atmalısınız. Çoğu gerçek deri cüzdanın üzerinde ürünü satın alırken açık bir şekilde gerçek olduğunu belirten ibareler vardır. Bu sebeple, ürün satın alacağınız zaman hakiki deri olup olmadığını sorgulamalısınız ve ürün hakkında bilgi alamadığınız durumlarda farklı ürünlere yönelmelisiniz.

 

Gözenekler

 

Derinin yüzeyi hayvan ve insan derisinde olduğu gibi gözenekli ve hafif kusurlu yapıdadır. Deri yüzeyi işlenerek kullanıma hazır hale getirilir. Kusurlar giderilmeye ve işlenmeye çalışılır. Fakat tam anlamıyla gerçek deri üzerindeki gözenekler ortadan kaldırılamaz. Kusursuz deri cüzdan ile karşılaştıysanız muhtemelen sentetik ya da sahte deri bir ürün ile karşı karşıyasınız demektir. Gerçek derilerde ufak tefek çizikler, kırışıklıklar olur.

 

Parmağınızla derinin üzerine ufak bir şekilde baskı yaptığınız zaman baskı izinin geçmeyeceğini görebilirsiniz. Sentetik malzemeli olan deri cüzdanlarda ise baskı yaptığınız zaman herhangi bir farklılık olmaz.

 

Doku ve Koku

 

Hakiki deri cüzdanlar genellikle belirgin bir kokuya sahiptir. Gerçek deri kokusu ve plastik kokusu birbirinden oldukça farklıdır. Yoğun bir şekilde plastik kokusu alıyorsanız suni deri kullanılarak üretilen bir ürünle karşı karşıya olabilirsiniz. Gerçek deri kokusunda doğal ve küflü bir hava vardır.

 

Hakiki deri cüzdana dokunduğunuz zaman yumuşaklık hissedersiniz. Sentetik deriye dokunduğunuzda bu yumuşaklık hissini alamazsınız. Hakiki derilerin kendisine has, soft bir hissiyatı söz konusudur.

 

Suni derilere su döktüğünüz zaman üzerinden akarak gider. Gerçek deri üzerine dökülen ya da damlaya su ise emilir. Suyun içeriye doğru çekiliyor olması gerçek deri kullandığınızı size gösterir.

 

Derinin rengi sizleri yanıltmamalıdır. Gerçek deriler üzerine de boya uygulanabilir. Bitkisel tabaklama uygulandığından dolayı gerçek derinin yapısına en kolay şekilde ulaşılabilir.

 

Hakiki deri cüzdanlarda fiyat farklılıkları da olur. Suni deriler makine yapımı olarak elde edildiğinden dolayı biraz daha uygun fiyatlara piyasaya sürülür. Ancak hakiki deri cüzdanların fiyatları, suni olanlara göre yüksek olur. Ancak fiyatlar arasında değişkenlikler söz konusudur. Bir ürününü diğerine göre daha pahalı veya ucuz olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir. Satın alım esnasında yalnızca fiyatlara bakmamanız gerekir.

 

Fiyat kıstasını göz önünde bulundururken ürünün üretimine ait diğer ayrıntıların da göz önünde bulundurulması gerekir. Böylelikle uzun yıllar boyunca ilk günkü haliyle kullanabileceğiniz ürünlere ulaşabilmeniz mümkün hale gelir.

 

Gerçek derinin nereden geldiğini asla unutmamalısınız. Cüzdan yüzeyindeki dokuda ufak pürüzler ve karakteristik özellikler yer almalıdır. Pürüzsüz görünüm ürünün sahte olabileceği konusunda sizlere ufak bir işaret verecektir. Fakat bu kıstas da tek başına yeterli değildir.

 

Kıvrımlar

 

Makineler tarafından dizayn edilen deriler makinelerde kesilmiş hissiyatını sizlere en iyi şekilde gösterir. Gerçek derilerde katmanlar yer alır. Bu sebeple, doğal olarak kenar kısımlarında aşınmalar görmeniz gerekir. Suni deri plastik ile tasarlanan cüzdanların katmanlarını göremezsiniz. Bu durum kenarların temiz kesilebileceği anlamına da gelir.

 

Yeni bir deri cüzdan almak istiyorsanız yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Fakat garanti bir yol olarak daima hedef kitlesi tarafından olumlu geri dönüşler almış olan güvenilir markaları tercih etmelisiniz. Bu tür markalarda ürünlerin materyalleri hakkında gerçek bilgiler sizlerle en net şekilde paylaşılır. Böylelikle doğru bir ürün satın alarak keyifli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.