x
Havaalanında Kaybolan Valizler, Bavullar ve Bagaj İçin Ne Yapılır?
24.05.2021
Faydalı Bilgiler

Havaalanında Kaybolan Valizler, Bavullar ve Bagaj İçin Ne Yapılır?

Uçaktan indiğinizde herkesin bagajını alarak gittiğini fakat sizin bagajınızın ortaya çıkmadığını fark ettiyseniz ilk başlarda kendinizi biraz kötü hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda fazla panik yapmadan bagajınızın kayıp olduğunu kabullenerek gerekli adımları takip etmelisiniz.

 

Dünyada yılda ortalama 40 milyonu aşkın bagajın kaybolduğu bilinir. Bunların büyük bir kısmı ise ilk 5 gün içerisinde bulunmaktadır. Havaalanında bagajınızın kaybolduğu durumda neler yapacağınızı öğrendikten sonra hasarı en düşük seviyelere indirebilmeniz mümkündür.

 

Kaybolan Bagaj için İlk Adımlar

 

Öncelikle uçuştan önce bavulunuza isim ve adresinizi yazdığınızdan emin olmalısınız. Üzerinde isim olmayan bavulların kaybolduğu durumlarda işler biraz daha zorlaşabilir. Fakat isim yazmadıysanız da paniğe kapılmanıza gerek yoktur.

 

Check-in yaptığınız esnada size verilen bagaj etiketini asla kaybetmemelisiniz. Bu etiket sayesinde bavulunuz hakkında tazminat talep edebilir ya da bavulunuzu bulabilirsiniz. Uçuş kartınızı da muhafaza etmelisiniz. Bavul arama işlemleri sırasında sizlerden talep edilecek belgelerden birisi de bu olur.

 

Hangi ülkede olursanız olun terminalden çıkmanıza gerek kalmadan kayıp ve bulunmuş eşya ofislerine ulaşabilirsiniz. Görevliler burada sizlerden uçuş kartı, bagaj fişi ve kimlik belgelerinizi isteyecektir.

 

Her havayolunda durumlar farklı olsa bile aşağıdakilere benzer bir belge doldurmanız sizlerden talep edilir. Havacılıkta PIR adı verilen bir rapor sizlere sunulur.

 

Bu esnada bavulunuzda gümrük vergisine girebilecek ürünler bulunuyorsa bu ürünleri de bildirmeniz gerek. 75 Euro ve üzerindeki bütün elektronik eşyalar, bilgisayar malzemeleri ve mücevherler gümrüğe tabi tutulur. Bavulunuzda bu parçaların olmadığını da bildirmelisiniz. Bagajınız bulunduğu zaman içi kontrol edilecektir. Aksi bir durum ile karşılaşılırsa cezalı duruma düşersiniz.

 

Uçakta Kayıp Bavul Nasıl Bulunur?

 

Görevliler bagaj bilgilerinizi World Tracer adı verilen bir sisteme kaydederler. Sistemde bütün dünyada yer alan kayıp bavullar görülür. Eğer bavulunuz bir şekilde sisteme işlendiyse World Tracer linkine tıklayarak PIR numarası ile takip yapabilirsiniz.

 

Rapor tutulduktan sonra ilk 5 günlük süreç boyunca kayıp bagajınızın araştırılması ile ilgili başvuruda bulunduğunuz ofis harekete geçer. Genel olarak bu süre içerisinde bagajınız ortaya çıkar. Uluslararası havacılık kuralları gereği havayolu sizlere acil kullanım için ufak bir kit verir.

 

Valiziniz 45 günden sonra hala kayıp durumdaysa araştırmayı bagaj aksaklıkları takip merkezi devralır. 45 gün içerisinde bagajınızın bulunması ve verdiğiniz adrese teslim edilmesi gibi bir zorunlulukları bulunur.

 

Süreç içerisinde hala kayıp bagaj için aranmıyorsanız zararınızı tazmin etmek zorundadırlar. Fakat siz de bu süreci yakından takip ederek, süreç boyunca kendinizi yer yer hatırlatmayı denemelisiniz.

 

Kayıp ve Hasarlı Bagaj Tazminatı

 

Kaybolan bagaj için tazminat almak çok basit değildir. Uçak bagajınız kıyafetlerinizi taşımak içindir. Değerli eşyalar ve elektronik eşyalarınız varsa bunları el bagajınızda taşımalısınız.

 

Bagajınızda ne kadar pahalı giysi varsa havayolu bunların faturasını ibraz etmenizi isteyebilir. Bagaj bulunana kadar mağdur olduğunuzdan dolayı yaptığınız bütün masraflar ileride tazminat sürecinde delil olarak belgelendirilmelidir.

 

45 gün boyunca bulunmayan bagajlar için kayıp bavul tazminat süreci başlatılabilir. Tazminat sürecinde havayolu firması sizleri sigorta birimine yönlendirir. Sigorta birimiyle anlaşamadığınız zaman hukuki süreç başlatılabilir. Bu durumlar için farklı havayolu şirketlerinin internet sitesindeki ilgili bölümlerin okunması gerekir. Yasal olarak dava açma süresi ise en fazla 2 yıl olarak belirlenmiştir.

 

Havayolu şirketleri zararınızın tazmini konusunda zor ve yorucu bir sürece sizi sokabilir. Durum bazen tam tersi bir şekilde de ilerleyebilir ve daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.