x
Havayollarındaki Bagaj Kuralları Nelerdir?
22.03.2021
Faydalı Bilgiler

Havayollarındaki Bagaj Kuralları Nelerdir?

Havayollarının bagaj kuralları hemen hemen birbirine benzer özelliklere sahiptir. Ancak her bir havayolu şirketinin farklı uygulamaları vardır. Bunun için havayollarındaki bagaj kurallarının şirketlere özel olarak belirtilmesi gerekir.

 

Türk Hava Yolları

 

Türk Hava Yolları, yurt içi promosyon sınıfı uçuşlarında 15 kg, hem yurt içi hem yurt dışı ekonomi uçuşlarında 20 kg kuralı koymuştur. Business sınıfında ise 30 kg’a kadar yükselebilen bagaj hakkı vardır. THY bünyesindeki iç hatlar firması AnadoluJet, Kıbrıs uçuşlarında bagaj hakkı olarak 20 kg sınırı koymuştur.

 

Pegasus

 

Pegasus, alınan bilet sınıfına göre farklı seçenekler sunar. İç hat uçuşları söz konusu olduğu zaman Eko Paket olarak adlandırılan pakette 15 kg, Avantaj Paket’lerde 20 kg ve Business Flex Paket kısmında 12 kg bagaj hakkı verir. Ayrıca 15 kg uçak altı bagajı taşıma iznini de sizlere sunar. Dış hat uçuşlarında tüm paketlerin uçak altı bagaj hakları 20 kg olarak belirlenmiştir. Süper Eko, Eko ve Avantaj paketlerinde 8 kg, Business Flex ise 15 kg’dır.

 

Atlasglobal

 

Atlasglobal firmasını yurt içi uçuşlarında ücretsz bagaj taşıma hakkınız Ekonomi sınıfında 20 kg ile sınırlıdır. Bu sınır Business mevzu bahis olduğu zaman 30 kg’a yükselir. Yurt dışı uçuşlarında genel olarak Ekonomi kısmında 30 kg, Business kısmında ise 40 kg sınırları ortaya çıkar. Bazı ülkelerde rakamlar 40 – 40 veya 40 – 50 arasında değişkenlik gösterir. Atlasglobal ek bagaj için iç hatlarda sizlerden belirli ücret talep eder.

 

SunExpress

 

SunExpress, Türkiye içerisinde gerçekleşen uçuşlarda yolcularına bagaj hakkı sunan bir diğer firmadır.  Firmanın SunEcho kısmında 15, SunClassic kısmında 20, Sun Premium kısmında ise 25 kg’lık sınırlar mevcuttur. SunExpress yurt dışı bagaj hakkı seyahat edilen ülkelere göre 20 ile 40 kg arasında değişkenlik gösterir. Bagajların ağırlıkları aştığı durumlarda iç hatlardaki kg başına belirli ücretler söz konusudur.

 

Lufthansa

 

Alman havayolu şirketi olan Lufthansa uçuş sınıflarına bağlı olarak sizlere belirli rakamlar sunar. Bu rakamlar bavul başına 23 ile 32 kg olarak değişebilir.

 

British Airways

 

İngiliz havayolu şirketi olan British Airways, bagaj hakkı olarak bavul başına 23 kg ve 32 kg arasında değişken sınırlar sunar. Çoğu ülkeler için Economy Class’ta 1 adet 24 kg’lık bavul kabul edilir. Brezilya, Japonya ve Avrupa ülkelerine yapılan British Airways uçuşlarında 2 adet 24 kg’lık bavul verebilirsiniz.

 

Emirates

 

Bagaj konusunda dünyadaki en avantajlı firmalar arasında yer alan Emirates, yolcularına 20 ile 50 kg arasında sınırlamalar getirmiştir. Kuzey ve Güney Amerika’ya gidecek yolculara ise ikinci bir bagaj hakkı verilir. Emirates Economy Special kısmında 20 kg, Economy Saver ve Flex kısmında ise 30 kg hakkı vardır. Bu sınırlamalar Flex Plus kısmında 35 kg’a kadar yükselmektedir. Emirates Business Class yolcularına 40 kg, First Class bölümünde ise 50 kg bagaj hakkı tanır.

 

Bagaj kuralları dışında firmalara özel bazı özel ayrıntılarda olabilir. En kesin ve doğru bilgilere ulaşabilmek için mutlaka sürekli güncellenen havayolu şirketlerinin kurallarına göz atılması gerekir. Yukarıdaki sınırlamalara takılmadan seyahat edebilmek için yanınıza alacağınız eşyalarınızı daima önceden belirlemeniz sizler için doğru olabilir.

 

Güvenilir ve eksiksiz bir seyahat için el bagajınızı da iyi bir şekilde hazırlamalısınız. El bagajında her zaman ihtiyaç duyabileceğiniz ve sizin için önemli olan eşyalarınız yer almalıdır. Böylelikle bagajınıza ulaşamadığınız uçuş esnasında acil bir durumla karşılaşırsanız el bagajından yararlanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.