x
Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?
09.06.2021

Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?

Keyifli ve konforlu bir şekilde tatile çıkmak istiyorsanız en önemli adım olan seyahat çantası hazırlığını asla atlamamalısınız. Tatile pratik bir şekilde hazırlık yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

Liste Aşaması

 

Boş bir çantayı önünüze alarak hangi eşyaların gerekli olduğu konusunda kararsızlık yaşamadan önce not almalısınız. Tatilin türüne göre özel bir liste oluşturarak yanınızda yer alması gereken eşyaları tek tek not alabilirsiniz. Böylelikle çantaya neleri koyup neleri koymayacağınız konusunda yaşayabileceğiniz tedirginliği de ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Her şehrin iklimi farklı olabileceği için hava durumunu kontrol ederek ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları bu duruma göre düzenlemelisiniz. Ayrıca tatile hangi ulaşım aracıyla gideceğinizi de göz önün de bulundurmalısınız. Uçakla gidilecek seyahatlerde kabin boy seyahat çantalarını tercih edebilirsiniz.

 

Kıyafetleri Tekrar Gözden Geçirmek

 

Bir gece kulübünde giyilecek kıyafetler ile müzede ya da tarihi bir ibadet yerinde giyilecek kıyafetler arasında farklılıklar olacaktır. Ayrıca fazla yer kaplamaması için kıyafetlerinizi tatil çantasına yerleştirirken katlayarak koymak yerine rulo haline getirerek yan yana dizmeyi de deneyebilirsiniz.

 

Kıyafetlerle beraber tatilde yanınızda olması gerekenleri de çantanıza koymayı unutmamalısınız. Kısıtlı bir alan sahipseniz yanınıza ufak boyutlu çantaları da alabilirsiniz. Örneğin, günlük bir kol çantası ya da bel çantası ile akşam yemekleri ve geceleri gidilecek özel etkinlikler için bir adet portföy çantayı yanınıza alabilirsiniz.

 

Ayakkabı Seçimi

 

Kaç çift ayakkabıyı yanınıza alacağınız seyahatinizin uzunluğuna ve seyahatinizde yapacağınız aktivitelerinize göre belirlenmelidir. 1-2 haftalık bir tatil planlıyorsanız 2 çift ayakkabı işinize yarayabilir. Spor ayakkabılar ile uzun yürüyüşler yapabilir, müzeleri ziyaret edebilir ve spor yapabilirsiniz. Diğer ayakkabılarınızı da farklı aktiviteler için çantanızda bulundurabilirsiniz.

 

Elektronik Eşyalar ve Kırılabilecek Eşyalar

 

Gözlük ve tablet bilgisayar gibi parçalar çantanızdaki kalabalık ortamda zarara uğrayabilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak kırılabilecek eşyalarınızı kapaklı bir kutu içerisine koyarak yumuşak dokulu kıyafetlerinizin arasına yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Akıllı telefonlar günümüzde fotoğraf ve video çekebilme işini pratik hale getirse bile çoğu kişi fotoğraf makinesini de seyahat ederken yanında taşımak isteyebilir. Bu tür elektronik aletlerin şarj kabloları, adaptörleri ve hafıza kartlarını da plana dahil etmelisiniz. Ayrıca telefon ve diğer elektronik eşyaların yanında ihtiyaç duyabileceğiniz powerbank gibi parçaları da çantanıza ekleyebilirsiniz.

 

Kimlik, Anahtar, Para ve Bilet

 

Son derece önemli olan ufak ayrıntılar arasında kimliğiniz, pasaportunuz, biletini ve evinizin anahtarları da yer alır. Bunlar eksik olduğu zaman büyük problemler yaşayabilirsiniz. Ayrıca bir miktar nakit parayı da mutlaka çantanızda taşımalısınız. Bu tür kritik öneme sahip olan parçalara daha pratik bir biçimde erişebilmek istiyorsanız ufak bir el çantası da hazırlayabilirsiniz.

 

Son Kontroller

 

Tatile hazır olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka işin en başında hazırladığınız listeyi kontrol etmelisiniz. Gerektiği zaman aklınıza sonradan gelen maddeleri de listeye ekleyebilir ve bu maddelerin tatil çantanızda olduğundan emin olmalısınız.

 

Bütün eşyalarınızın ve özellikle güneş kremi ve ilaç gibi sıvı olabilecek parçaların tercih edeceğiniz ulaşım türüne uygun olduğuna da bakmalısınız. Uçaklarda sıvılar için sınırlandırmalar olabilir. Otobüslerde elektronik eşyalarınız bagajda zarar görebilir. Bu tür durumları yaşamamak için seyahat öncesinde hangi ulaşım yolunu tercih ediyorsanız onunla ilgili detaylı bilgiler edinmelisiniz. Böylelikle çantanızı ulaşım yoluna uygun olabilecek şekilde hazırlayabilirsiniz.

 

Çanta içerisindeki eşyalar, araç ve gereçler kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. Ancak doğru liste ve biraz araştırma sayesinde kolayca taşıyabileceğiniz ve eksiksiz bir şekilde doldurabileceğiniz seyahat çantasına sizler de erişebilirsiniz. 

Blog Son Eklenenler
OX Luggage Factory
Turkey's Suitcase - Luggage Factory
Devamını Oku
29.06.2021
Laptop Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop çantası alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Devamını Oku
23.06.2021
Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır?
Binlerce cüzdan arasından istediğiniz gibi hakiki deri cüzdanları nasıl ayırt edebileceğinize dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
21.06.2021
Deri Cüzdan Seçiminin Püf Noktaları
Deri cüzdan seçiminin püf noktaları ve deri cüzdan seçerken değerlendirmemiz gereken kriterler gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
16.06.2021
YHT Bagaj Kuralları Nelerdir?
YHT seyahatlerinde bagaj kuralları nelerdir, trende evcil hayvan taşınabilir mi gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
14.06.2021
Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?
Seyahate çıkarken çantamızı nasıl hazırlarız ve çanta hazırlarken liste yapma, kıyafetleri gözden geçirme gibi aşamalar hakkında merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Devamını Oku
09.06.2021
Sırt Çantası Nasıl Yıkanır?
Sırt çantası nasıl temizlenir ve yıkanır gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
07.06.2021
Plaj Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?
Plaj çantası hazırlarken içinde neler olmasına dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Devamını Oku
31.05.2021
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.