x
Sırt Çantası Nasıl Yıkanır?
07.06.2021

Sırt Çantası Nasıl Yıkanır?

Sırt çantaları birçok farklı alanda kullanılan en önemli eşyalar arasındadır. Fakat zaman içerisinde kirlenebilir ve koku yapabilir. Sırt çantalarını doğru yöntemler ile yıkadığınız zaman hijyenik bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Elde Yıkama

 

Sırt çantasını elde yıkamak için çantanızın içerisindeki tüm eşyaları dışarıya çıkarmalısınız. Daha sonra iç kısmını dışarıya doğru çekebilir ve ufak bir elektrikli süpürge ile temizleyebilirsiniz. Çantayı boşaltma işlemini tamamladıktan sonra fermuarları açık bırakmalısınız.

 

Çantanın içindeki malzemeleri işiniz bittiği zaman geri yerleştirebilmek için bir poşete koyabilirsiniz. Çanta içindeki malzemelerin kirli olduğunu fark ettiyseniz çantanızı temizlerken onları da temizleyebilirsiniz. Elinizle çanta üstündeki tozları alabilir ve bir bez yardımıyla çantanın dışını silebilirsiniz. Böylelikle çantanın yüzeyine işleyen büyük kirleri almış olursunuz.

 

Çantanın dışında çerçeve tarzında bir bölüm var ise yıkama yapmadan önce o kısmı çıkarmalısınız. Çanta üzerinde çıkarılabilen cepleri ve bantları da çıkarabilirsiniz. Son kontrolleri gerçekleştirdikten sonra yıkamaya doğru geçebilirsiniz.

 

Lekeleri yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Fırça işleminden sonra deterjan kullanarak 30 dakika boyunca lekenin üzerinde durmasını bekleyebilirsiniz. Lavaboyu veya küveti ılık bir su ile doldurun. Çamaşır leğeni gibi bir eşyadan da destek alabilirsiniz.

 

Suya bir miktar yumuşatıcı ekleyebilirsiniz. Daha sonra çantayı tamamen suyun içerisine sokarak fırça ile temizlemeye başlayabilirsiniz. Yıkama işleminden sonra çantada sabun kalmaması için durulama işlemini yapmalısınız. Bunun için ılık su kullanabilirsiniz.

 

Çantanızı bu şekilde elde temizledikten sonra kurutmaya başlayabilirsiniz. Bunun için kurutma makinesine çantayı atmak yerine kendi kendine kuruması için uygun bir ortama bırakabilirsiniz. Eğer mümkünse çantayı ters şekilde asın ve fermuarlarının hepsini açık bırakın.

 

Çamaşır Makinesinde Yıkama

 

Çantayı çamaşır makinesinde de yıkayarak temiz bir hale getirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak sırt çantanızdaki tüm eşyaları dışarıya taşıyın. Çantayı makinede yıkamak için hazır hale getirin. Bunun için yukarıdaki başlangıç adımlarını takip edebilirsiniz. Çıkabilecek yapıdaki tüm parçaları ve aksesuarları çantadan ayırın. Temizlik işlemi sonrasında bu parçaları kolaylıkla çantanıza geri takabileceğinizi unutmayın.

 

Kullandığınız sırt çantanızın yıkanmasıyla alakalı detayları mutlaka araştırın. Ürün kullanım talimatında ne şekilde yıkamanız gerektiğiyle ilgili geniş kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz. Çanta üstünde yer alan lekelere ön temizleme işlemi uygulayabilirsiniz.

 

Sırt çantasını makineye atarak yıkamaya başlayabilirsiniz. Yıkama işlemini aşırı sıcak su ve yüksek ayarda değil, orta seviyelerde sıcak su ile yapabilirsiniz. Ayrıca çantayı çamaşır makinesinde sıkmamanız da önerilir. Daha sonra çantayı makineden çıkararak kuruması için uygun bir yere asabilirsiniz.

 

Kurutma aşaması için güneşten de yararlanabilirsiniz. Böylelikle çantanız dezenfekte olur. Fakat güneş altında uzun süre kalan çantalarda rengin solması gibi problemler oluşabilir. Bu sebeple, güneş altına bıraktığınız çantanızı düzenli aralıklar ile kontrol edin. Kuruduktan sonra hızlı bir şekilde kapalı bir alana doğru taşıyın.

 

Çantayı tekrar kullanmaya başlamadan ya da bir yere kaldırmadan önce tamamen kuru ve durulanmış olduğundan emin olmalısınız. Kullanım esnasında çanta içerisinde küf oluşmaya başlayabilir. Çantalar ıslak kaldığı zaman küfler geriye dönüşü olmayacak bir şekilde üremeye de başlayabilir. Bunun için temizliğin son adımları arasındaki durulama ve kurulama adımlarına büyük bir özen göstermelisiniz.

 

Çantaları ister elde ister çamaşır makinesinde bu detaylara dikkat ederek temizleyebilirsiniz. Doğru teknikleri uyguladığınız takdirde çantanızı yıkamanızda herhangi bir sorun yoktur. Düzenli temizliği yapılan çantalar daha uzun ömürlü ve hijyenik olabilecek şekilde kullanılır. Aşırıya kaçmadığınız ve doğru adımları takip ettiğiniz sürece keyifli bir şekilde çantanızı temizleyebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
OX Luggage Factory
Turkey's Suitcase - Luggage Factory
Laptop Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop çantası alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır?
Binlerce cüzdan arasından istediğiniz gibi hakiki deri cüzdanları nasıl ayırt edebileceğinize dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Deri Cüzdan Seçiminin Püf Noktaları
Deri cüzdan seçiminin püf noktaları ve deri cüzdan seçerken değerlendirmemiz gereken kriterler gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
YHT Bagaj Kuralları Nelerdir?
YHT seyahatlerinde bagaj kuralları nelerdir, trende evcil hayvan taşınabilir mi gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?
Seyahate çıkarken çantamızı nasıl hazırlarız ve çanta hazırlarken liste yapma, kıyafetleri gözden geçirme gibi aşamalar hakkında merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar..
Sırt Çantası Nasıl Yıkanır?
Sırt çantası nasıl temizlenir ve yıkanır gibi merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
Plaj Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?
Plaj çantası hazırlarken içinde neler olmasına dair merak ettiğiniz her şey blog yazımızda yer almaktadır. Keyifli okumalar...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.