x
YHT Bagaj Kuralları Nelerdir?
14.06.2021
Faydalı Bilgiler

YHT Bagaj Kuralları Nelerdir?

Günümüzde temel olarak dört ayrı ulaşım türü tercih edilir. Bunlar arasında hava, kara, deniz ve demir yolu vardır. Demir yolu ulaşımının çok fazla tercih edilmesinin ardındaki sebep bagaj haklarıdır. Trenlerde bagaj sınırlamaları son derece esnektir. Tren yolculuğunda durumun bu şekilde olması yolculuğa çıkarken yanınıza daha fazla eşyayı alabilmenizi sağlar.

 

Tren yolculuğunuz için hızlı treni tercih ediyorsanız kurallar biraz değişmeye başlar. Yüksek Hızlı Trenlere, yolcuların bindiği sırada her türlü zararlı ve tehlikeli eşyalar için önemli tedbirler alınır. Yolcuları rahatsız edebilecek olan eşyalar içeriye alınmaz.

 

Evcil Hayvan Yasak mı?

 

Valiz, el çantası, torba, bavul, kutu ve sepet gibi yolculara ayrılan alanın dışına çıkmayacak nitelikteki eşyaların ücretsiz olarak taşınabilmesi mümkündür. Bu çerçevede bagaj taşıması yapılmaz. Her türlü istisna ve tedbirlere rağmen trene sokulduğu tespit edilen kapsam dışındaki eşyalar için peşin ücret alınır. Yolcular yanlarında taşıyabilecekleri evcil ayvanları için de belirli kuralları kontrol etmelidir.

 

Yanında evcil hayvanını taşımak isteyen yolcular belirli kurallara uymak zorundadır. Bu kurallar arasında ilk sırada evcil hayvanın ağırlığı ye alır. Evcil hayvanın boyutları sahiplerinin dizi üzerinde taşınabilecek hacimde olmalıdır. Ayrıca evcil hayvana ait veteriner sağlık raporunun alınmış olması ve hayvana ait kimlik katı numarasının da bulundurulması gerekir.

 

Evcil hayvanın taşınacağı koltukta herhangi bir şekilde kirlilik ve hasara sebep olunmamalıdır. Gürültü ve koku gibi durumlara da ekstra dikkat edilmelidir. Evcil hayvanlar taşınırken diğer yolcuların asla rahatsız edilmemesi gerekir. Bu durumda tüm sorumluluk evcil hayvan sahibine aittir. Belirli şartlar yerine getirildiği takdirde keyifli bir şekilde evcil hayvanınız ile beraber yolculuk yapabilmeniz mümkündür.

 

Boyutlar Nedir?

 

Ticari bir özelliği olmayan bagajların el bagajı olarak yolculuğunuz sırasında yanınızda taşınabilmesi mümkündür. Bunun için 65x50x35 cm. boyutlu 1 parça, 55x40x24 cm. boyutlu 2 parça gibi kurallar koyulmuştur. Tren içerisinde baş üzerinde bulunan bölgeye sığabilecek ölçülerdeki spor çantaları da taşıyabilmeniz mümkündür.

 

Trenlerde el bagajı olarak kabul edilen bu çantalar ücretsiz bir şekilde taşınabilir. Yukarıdaki şekilde belirtilen eşyaların yolcu başına tamamının toplam ağırlığı 30 kilogramı geçmemelidir.

 

Belirtilen miktarların dışında aynı ölçülere sahip olmak şartı ile yolcu yanında yer alan ilave bagajlar parça başına ücretlendirilir. Ücretli olsalar bile yukarıdaki boyutlarda taşınacak valiz sayısı orta boy valizler için 2, küçük boy valizler için 3 adetten yüksek olamamaktadır.

 

Ayrıca belirtilen ölçülerden büyük olan büyük boy valizlerden birinci valiz için sabit ücretler alınır. 2. parça büyük boyutlu valizler için ise indirimli ücret talep edilir. Yüksek Hızlı Tren içerisinde kabul edilebilecek büyük boy valiz sayısı kişi başı iki adet olarak belirlenmiştir.

 

Uygunsuz Eşya Durumunda Ne Yapılır?

 

YHT Kontrol bölgelerinde ve istasyonlarda boyut ve ağırlıkları uygun olmayan eşyalar trenlere kabul edilmez. El bagajları ise biletinizde belirtilen seyahat edilen bölgenin üst kısmına denk gelecek ve bir yolcuya tahsis edilen bölgeden taşmayacak şekilde olması gerekir. Bütün el bagajlarının el çantası, valiz, sepet ve kutu içerisinde yer alması önemli bir ayrıntıdır.

 

Tren içerisinde yapılacak kontrollerde maddelere uymayan ve kuralların ihlal edildiği durumlarda yetkililer tarafından yapılacak uyarılar dikkate alınmalıdır. Bu uyarılar dikkate alınmadığı takdirde seyahatinizden men edilmeniz söz konusudur. Ayrıca men ediliş sonrasında TCDD tarafından sizlere herhangi bir şekilde bilet ücreti iadesi yapılmaz.

 

Yukarıdaki şartları yerine getirmediğiniz takdirde seyahatinizin iptal edilmesi durumu söz konusudur. Bu tür durumlar yaşamamak için yolculuk öncesinde mutlaka bagajlar ile ilgili gerekli araştırmaları yapmalısınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.